O autorovi

Co mě přivedlo k malování? Ani přesně nevím. Stále mě to tak nějak přitahovalo k umění. Od mala jsem si něco kreslil nebo maloval. Jako snad každý jsem začínal tužkou. Kreslil jsem různé náměty nejčastěji portréty.

P103099020140711210648

Časem mě to přivedlo k tomu, že jsem se o umění začal zajímat stále víc. Zvláště o kresbu a malbu. Oblíbil jsem si spoustu umělců jako třeba S.Dalí, H.R.Giger, L.Royo, R.Ferri a samozřejmě staří mistři, které bych tu snad ani všechny nevyjmenoval. Z českých určitě A.Mucha, F.Muzika, E.Fila  a F.Kupka. To následně vedlo k tomu, abych si vyzkoušel také něco namalovat a přešel od tužky k barvě. Zkusil jsem pár technik a postupů jako pastelka, tempera, acryl, ale moc mi to nevyhovovalo, a tak přišel na řadu olej. První má olejomalba vznikla v r.1997 a byla to kopie obrazu Velké Rekviem od F. Muziky. Tento surrealistický námět se mi líbil a nebyl moc složitý. Po celkem zdařilém dokončení jsem technice olejomalby zcela propadl a stal se z ní velký koníček.

Techniku olejomalby, která je poměrně složitá, jsem se učil sám. Většinou metodou pokus omyl, ale také z dostupné literatury a konzultacemi s profesionálními malíři a samozřejmě neustálým malováním. Vystřídal jsem mnoho postupů, podkladových materiálů, přípravků a ředidel pro olejomalbu než jsem našel to co mi opravdu sedí. P103099020140711210648

 Z počátku jsem maloval převážně kopie známých či neznámých umělců a samozřejmě portréty. Na kterých jsem si dál zdokonaloval techniku malby. Časem přišlo na to, že bych mohl zkusit malovat vlastní díla, která začala vznikat od r.2003. Ranná vlastní díla jsou ještě hodně ovlivněna různými oblíbenými malíři, zejména L.Royem a R.Ferrim.

Od r.2012 se snažím aby v mých dílech tento vliv vymizel a pouštím se do zcela nové tvorby, která se stále někam vyvíjí. Od realné tvorby, přes tvorbu, kdy mám jen určitou základní představu o díle a vše nechávám zcela volně na své fantazii až po abstrakci. V obrazech se tak objevují kromě reálných prvků, i prvky takové neurčité, které vznikají zcela volně a nenuceně. Jen tak maluji různé čáry, které po té přetvářím ve tvary a věci, které v nich vidím. Jindy se zas zrodí celý koncept obrazu najednou. Je to různé. Myslím,že jsem se konečně našel a mé obrazy nabudou určité originality.